Porod

V současné době k porodům doprovázím jen po předchozí individuální domluvě a jen po absolvování Kurzu předporodní přípravy.

K Jarmile jsem chodila na předporodní kurz a následně po porodu jsem ji využila jako laktační poradkyni. Na kurz jsem přišla s nulovými znalostmi o tom, co mne čeká a co obnáší péče o dítě. Jarmila nás záživnou formou připravila na průběh porodu, péči o dítě, naučila nás techniky relaxace a dýchání, kojení, vázání šátku. Některým jejím hláškám se směju doteď. Díky informacím, jsem si ujasnila, co všechno napsat do porodního plánu.

Jarmila tam mimo jiné mužům vysvětlila důležitost uvítání dětí na svět – bonding a i to, že muž může klidně odejít, pokud mu nebude dobře. Hodně mužů tak uklidnila. Já jsem si díky tomu ujasnila, že opravdu svého manžela u porodu chci, protože nám bylo ukázáno, jakými způsoby by mi mohl pomoci. Na kurzu jsem se seznámila s dalšími báječnými maminkami, které měly podobný termín porodu jako já. Navzájem stále udržujeme kontakt a vyměňujeme si informace.

Díky Jarmilině přípravě jsem věděla, kdy jet do porodnice, po celou dobu jsem byla klidná. Porod jsem zvládla bez epiduralu a po celou dobu mi zněly Jarmiliny rady. Všechny jsem do puntíku využila musím říct, že jsem měla krásný porod.

Po porodu jsem měla problémy s kojením. V nemocnici mi každá sestra radila něco jiného a mne se nepovedlo teoretické znalosti o kojení v praxi použít. Jarmila mi nejen radila přes telefon, ale v neděli mi přispěchala na pomoc a jen díky ní se moje miminko naučilo pít z prsu. Oba s manželem jsme z Jarmily a jejího přístupu a profesionality nadšení. Je velmi obětavá, ochotna pomoci i o víkendu a hlavně z ní vyzařuje láska k dětem a jejímu povolání. Jarmilu mohu všem ženám i nastávajícím tatínkům vřele doporučit.

Už teď se těším na kurz Koblížci a kurz první pomoci na které jsem se také přihlásila. Jarmilko, ještě jednou moc děkuju!

Kamila Šiplová

z portálu Známý lékař